Zwiedzanie i ceny wakacji na Malcie


Wkrótce koniec lutego, a polska zima,  jak dotąd,  nie dała nam się  zbytnio we znaki. Przynajmniej pod względem obfitych opadów śniegu (choć nie wiadomo jeszcze, jaki będzie tegoroczny marzec).  Mimo łagodności tegorocznej zimy, większości z nas marzy się  słoneczna pogoda, ciepła plaża, a może nawet palmy i atrakcyjne wakacje. Niewątpliwie podjęcie decyzji o spędzeniu wakacji na Malcie pomoże spełnić powyższe marzenia.

To, czy spędzimy wakacje na Malcie wspólnie z wybranym biurem podróży, czy też „na własną rękę” w dużej mierze zależy od umiejętności wyszukania sobie w Internecie taniego biletu na przelot, niedrogiego a wygodnego noclegu oraz przyzwoitej znajomości języka angielskiego, by czuć się w miarę swobodnie w obcym kraju podczas pobytu i zwiedzania.  Osoby mniej samodzielne pod tym względem z pewnością wybiorą usługę biura podróży oraz opiekę pilota/rezydenta. Oczywiste jest, że za usługi trzeba płacić, więc jeśli nie trafi nam się oferta typu „last minute” , to pobyt nie będzie zbyt tani.


Przykładowo, 7 dniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu (bez wyżywienia),  w turystycznym mieście Qawra, na  przełomie lutego i marca, połączony z przelotem z Gdańska, w jednym z biur podróży przed promocją wyceniono na  1160 zł od osoby, a po 24% obniżce na 899 zł (ale trzeba się szybko zdecydować).
Trzeba się jednak liczyć z faktem, że w okresie letnim ceny mogą być znacznie wyższe, a liczba turystów na Malcie dość uciążliwa.  Właściwie zdecydowanie lepiej jest zaplanować sobie wakacje na Malcie poza sezonem, np. w październiku, kiedy jest znacznie spokojniej, a temperatura przyjemna jak na nasze przyzwyczajenia, bo w granicach 25-30 oC.

Gdyby powyższą cenę po obniżce, czyli 899 zł pomnożyć przez 3 osoby, to byłby to już wydatek rzędu 2700 zł (bez wyżywienia).  Tymczasem można zaplanować z pewnym wyprzedzeniem niedrogi lot na przykład liniami Ryanair (informacje na stronie linii lotniczych). Za jedyne 196 zł można było kupić bilet na przelot w marcu z Warszawy na Maltę, stamtąd po kilku dniach do Rzymu, by na koniec wrócić do Warszawy. Chętni do wyszukiwania podobnych okazji mogą się np. zapisać na dedykowany newsletter tanich lotów na Maltę.

Internet pomaga również znaleźć tańsze lub droższe (w zależności od potrzeb i zasobów finansowych) noclegi na Malcie (i nie tylko tam). Pomogą w tym multiwyszukiwarki, np. Booking.com. W zależności od klasy noclegu ceny na Malcie wahają się np. od 40 euro za noc w 3 pokojowym  apartamencie z aneksem kuchennym na wyspie Gozo (dane z października 2015) do 160 zł za noc w 3 osobowym pokoju z łazienką w hotelu (ze śniadaniem).

Samodzielny pobyt na Malcie jest o tyle ułatwiony, że łatwo jest tam się porozumieć po angielsku, a komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana i ułatwia zwiedzanie. Za 2 euro można jechać kilkoma autobusami z przesiadkami przez 2 godziny. Można też wykupić za 21 euro 7- dniową „migawkę” na wszystkie dzienne i nocne linie. Dzieci do 4 lat jeżdżą za darmo.

Żywność na Malcie, szczególnie jeśli ma się możliwość przygotować własny posiłek np. w aneksie kuchennym,  można kupić w cenach zbliżonych do tych w Polsce – są tam np. sieci sklepów Lidl. Natomiast bary i restauracje oferują potrawy w stylu włoskim i ceny europejskie. Przy czym owoce morza są zdecydowanie droższe niż dość popularne tam mięso z królika. Niedrogo, bo za pół euro,  można kupić na ulicznych stoiskach popularne tam przekąski pastizzi (ciasto francuskie nadziewane serem ricotta lub czymś innym).

Oczywiście oprócz potrzeb bytowych nie można zapomnieć o innych atrakcjach Malty. Składają się na nie piękne przejrzyste morze, piaszczyste lub skaliste plaże a także zabytki. Z plaż warto odwiedzić Mellieha Bay i Tuffieha Bay. Koniecznie trzeba wybrać się na wyspę Gozo aby zobaczyć słynne Azure Window – okno w morzu utworzone przez skałę. Można też się skusić na wycieczkę na błękitną lagunę na wyspie Comino, czy rejs za 10 euro połączony ze zwiedzaniem jaskiń.

Z atrakcji stworzonych  ręką człowieka warto odwiedzić dawną stolicę Malty Mdino – niewielkie miasteczko dla 400 mieszkańców, otoczone murami. Z kolei ze Sliemy można obejrzeć piękny widok na współczesną stolicę Valettę, zaś w stolicy godne polecenia są np. ogrody Barrakka Gardens.  Samodzielne  znalezienie informacji o kolejnych atrakcjach Malty (i okolic) w dobie Internetu nie jest wcale trudne. Niewątpliwie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie stosownie do posiadanych możliwości finansowych .
                    

0 comments:

Post a Comment