Some thoughts

To experience a life of abundance focus on what you have, rather than on what you feel is missing in your life. Count the good things, the riches in your life and give thanks for them. This begins to create a feeling of abundance.

Sometimes I experience that, while chasing something I tend to forget about different wonderful things, small and bigger ones, which happen to me or surround me, concentrating instead on these things that I didn't succeed to achieve at the chosen moment or I don't have. I'm working to have the opposite situation:)))

Żeby doświadczyć życia w obfitości, skoncentruj się na tym, co masz, aniżeli na tym, co czujesz, że brakuje w twoim życiu. Policz dobre rzeczy, bogactwa w twoim życiu i podziękuj za nie. To daje początek tworzeniu uczucia bogactwa.

Zdarza mi się czasami, że w pogoni za czymś, zapominam o różnych cudownościach, małych i większych, które codziennie mi się przydarzają, bądź mnie otaczają, koncentrując się nad tym, co się w danej chwili nie udało osiągnąć, bądź, czego nie mam. Pracuję nad tym, aby było odwrotnie:))).

4 comments:

 1. bajkowe zdjęcie :-)
  serdecznie pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. Jadwigoooo
  jak miło usłyszeć od ciebie:)

  Dziękuję

  ReplyDelete
 3. Super zdjęcie powiem więcej b.magiczne:-) UnaM:-)

  ReplyDelete
 4. Również mi się podoba. :)

  Pozdrawiam!

  ReplyDelete